Hudební uskupení Shivanam působí na hudební scéně již přes patnáct let. Hudebně je lze zařadit do rozmezí od ambientu až po trance. Pro Psytrance-radio.cz jsme vyzpovídali Ivana Jaška nebo i jinak I-One.

Mohl by ses nám v krátkosti představit? Jak si říkáš a jak dlouho působíš na scéně?

Hudbě se věnují už od dětství, kdy jsem chodil do Lšu a hrál na housle a jiné hudební nástroje. Po vojně při práci v brněnské České televizi jsem se seznámil s prvními samplery a mixáží zvuku při výrobě znělěk, jinglů a reklam. V té době jsem se začal zajímat o elektronickou hudbu a zakládáme hudební skupiny Jump a Shivanam, která funguje dodnes.

Postupným vývojem jsme dospěli i k dalšímu projektu Shivatrance. Přáli jsme si založit hudební projekt, který by byl tanečnější a nezaměřoval se pouze na poklidnou, meditativní hudbu.

V současnosti máme za sebou celkem 26 let vystupování a natáčení. Za dobu našeho působení máme za sebou například spolupráci s Ivou Bittovou, Vrežem Meloianem z Arménie, Slávkem Formanem z Litvy, MC Priestem z USA a dalšími.

Dnes spíše nahrávám a pomáhám s kompozicí jiným projektům.

Shivatrance project

Dívám se na nějaké info o tvém projektu. Zaujala mě zmínka o propojení šamanismu a elektronické hudby, mohl bys nám tuto myšlenku trochu blíže přiblížit.

Propojení je nasnadě. Vím – spousta současných DJs si ani neuvědomuje svoji pozici za DJ pultem – ale jedná se o novodobý rituál – a tím je třeba to brát na zřetel a zodpovědně – neboť – přebíráme úlohu a zodpovědnost za vědomí a mysl a energii lidí pod pódiem tedy tančícího davu.

Již od útlého dětství jsem hrál na všechno co mi přišlo pod ruce – vydávat zvuky, napodobovat zvířata, ptáky apod. Časem jsem si uvědomil – že tato možnost není dána všem a postupně s přejímáním technik hry na Djembe, nebo Didjeridoo, nebo Brumli – jsem si uvědomil, kde je moje místo.

Pořádal jsem na každý úplněk a nov již před 22 roky první seance u ohně. Brzy se to stalo na brněnsku už pravidelnou tradicí – že se hrálo živě Trance celou noc mnoho hodin u ohňů, až už ruce bolely a mysl upadala do kómatu. Tohle byl ten nejlepší základ kořenového Trance, jako před dávnými lety a z toho vycházím dodnes. Scházeli se zde různí lidé z různých oblastí od desítek až po stovku. Společným jmenovatelem byla naše společná silná emotivní hudba.

Svět vychází z frekvencí – které ovlivňují vše – naše pocity, myšlenky, emoce, nemoci, charaktery – vše.

Je to svět vibrací – které vnímám jako barvy a prolínání spekter, jejichž násobky a kombinace – jsou výsledný zvuk.
Proto je pro mě hudba posvátná filozofie.

Shivanam Artwork

Věnuješ se práci s rozšířeným stavem vědomí? Pokud ano, jak to ovlivňuje tvůj tvůrčí proces nebo hudbu?

Samozřejmě ovlivňuje.
Od dob s pokusy s psychotropními látkami, přes hloubkové meditace, holotropní dýchání či adrenalin z extrémních sportů. Skupinové zpívání a šamanské rituály až k společným jamům a seancím v zajímavých prostorech.

Ve studiu jsme se věnovali binaurálním rytmům – které navozují spolupráci a harmonizaci obou hemisfér. Vlastně podobným způsobem fungují současné psychowalkmany, čímž se ledaco uvolní a otevře. Je však nutno dodat, že ne všichni jsou na tento hloubkový zásah do vlastního vědomí a nevědomí, připraveni. Může to způsobovat i nežádoucí potíže, psychické choroby, potlačované, uložené hluboko s čímž mám u některých lidí také letité zkušenosti – proto je třeba tyto věci brát na zřetel a nepodceňovat naši Psýché.

Již na prvním albu jsem s těmito rytmy použil dvě skladby. V dalším potom také. Zajímavé je, že tyto věci jsou podprahové, ale fungují. Do toho jsou samozřejmě vhodně použité vlastní nahrávky přírodních ruchů, pochytané na toulkách přírodou – zachycené okamžiky – právě dávají hudbě další rozměr a příběh.

Díval jsem se na některá vystoupení, jak moc důležité je pro tebe propojení obrazových vjemů a tvé hudby?

Ano pro mě je to komplexní vjem. Koukat na hudebníky – to už je dnes – nuda, pokud nepředvádí exhibice. Proto s námi pravidelně vystupuje Vj Steen, který se mnou již léta připravuje speciální obrazy a fotografie, vlastní Videa na projekci, která v synchronizaci umocňuje zážitek. Popřípadě morfing a další sakrální scenérie samozřejmě i tanečnice ztvárňují pohybem vibrace. K tomu jsme začali spolupráci i s firmou vyrábějící přírodní éterické oleje. Při vystoupeních tedy spojujeme i vůně spolu s obrazem a hudbou – dohromady jde o naprosto umocňující zážitek, po kterém lidi chodí domů s novou energií a chutí.

V souvislosti s Highlight Tribe se spojuje termín organic trance, co si o téhle větvi trance myslíš?

Že je to stejná odnož jako ta naše – jen s většími teplotami na jihu se zvýšilo i BPM, a těchto projektů je po světě spousty. Rád bych měl někdy rozpočet, aby pokryl uspořádání většího festivalu s těmito projekty – s prvky arabské a perské hudby, balkánské a třeba i australské.

Asi by to byl slušný Tribal Festival. 🙂

Shivanam live

Je možné někde tebe nebo tvůj projekt poslechnout? Na které vystoupení nejraději vzpomínáš?

Kromě webových stránek Shivanam, webu sólového projektu a Soundcloudu přidáváme stále nová videa i na Youtube. Samozřejmě je možné nás poslechnout živě na koncertech po České republice. Stačí sledovat náš web. Případně, organizátoři akcí, napište.

Více jsme poslední dobou vystupovali po zahraničních festivalech od středních až po ty největší jako třeba Boom festival 2014, v Portugalsku na Chillout stage – jako jediná česká skupina. Nesmím zapomenout na moje sólové vystoupení na Sziged Megafestivalu v Maďarsku v roce 2011 pro 350 000 lidí. Transylvánia Calling v Rumunsku 2012 mě oslovil svým „friendly“ přístupem, kdy jsme otvírali tento ročník a opravdu byl zajímavý pojetím i okolím. Z českých mi utkvěl v paměti třeba památný festival u lomu „Taranis“, kde jsem se zúčastnil hudebních seancí po dva ročníky. Anebo Trance Theatre s představením divadla, tance, projekce a hudby před lety v Crossu v Praze 2004, 2005, 2006, na zámečku v Letovicích 2006, nebo v brněnském Ha-Divadle 2007. Miluju již pravidelné vystoupení na Global Chillout festivalech. Je toho spousta – ale dívám se více dopředu.

Co bys vzkázal posluchačům a čtenářům P-R.cz?

Buďte v pohodě 🙂

Projekt Shivatrance uslyšíte 29. března od 20:00 na Psytrance-radio.cz